Aktualnie wielu ludzi w Polsce poszukuje praktycznych oraz jednocześnie ekologicznych i opłacalnych rozwiązań do swoich domów, mieszkań, biur oraz innych lokalizacji.
Do grona niezwykle popularnych instalacji zaliczają się systemy fotowoltaiczne, a także pompy ciepła. Często ludzie wybierają jedno z tych rozwiązań, ale ostatnimi czasy można zauważyć trend polegający na łączeniu obu tych funkcjonalności. Nic w tym dziwnego, ponieważ zarówno jedna, jak i druga opcja, posiadają swoje istotne zalety oraz bardzo ważne właściwości.
Opłacalność systemów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła
Fotowoltaika to rozwiązanie, które bazuje na wielu elementach odpowiedzialnych za pozyskiwanie energii słonecznej, która następnie jest przetwarzana na prąd zmienny wykorzystywany w domach, mieszkaniach, biurach oraz innych miejscach. Stosując odpowiednio rozbudowaną instalację, możliwe jest uzyskanie sporych ilości prądu i zmniejszenie opłat za energię dostarczaną przez elektrownie. Istnieje nawet możliwość całkowitego uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw prądu, a także przekazywania nadmiaru energii w celu jej wykorzystania na przykład w mniej wydajnym okresie zimowym.
Drugim systemem odgrywającym istotną rolę jest pompa ciepła. Rozwiązania takie mają na celu pobieranie energii cieplnej z chłodniejszych miejsc i przekazywanie jej do lokalizacji cieplejszych. Jest to więc obieg ciepła odwrotny do naturalnego. Warto mieć na uwadze to, że porządne systemy tego rodzaju mogą nie tylko wspomagać, ale nawet całkowicie zastąpić główne rozwiązanie grzewcze w danej lokalizacji. Dodatkowo działanie takich systemów nie wiąże się z koniecznością generowania spalin ani kupowania drogiego opału.
Można śmiało stwierdzić, że montaż pomp ciepła czy też instalacji fotowoltaicznych samodzielnie, stanowi już bardzo opłacalną inwestycję. Połączenie tych dwóch systemów jest jednak jeszcze bardziej korzystne, ponieważ fotowoltaika może zasilać praktycznie cały budynek i dodatkowo zapewniać energię elektryczną niezbędną do działania pompy ciepła.