Import towarów z Polski dla własnej firmy prowadzonej w UK

Pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej, wielu Polaków nadal zamieszkuje ten region w celach zarobkowych.

Spore grono naszych rodaków pracuje dla innych przedsiębiorców, ale istnieje też znacząca grupa Polaków, którzy prowadzą na terenie Zjednoczonego Królestwa działalność self-employed. Bardzo często taka działalność wiąże się z handlem oraz innymi czynnościami, które wymagają importowania towarów z terytorium Polski. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat kwestii prawnych powiązanych z takim importem.

Import towarów z Polski dla własnej firmy prowadzonej w UK

Import towarów z Polski do firmy w UK – podstawowe informacje

Dość często mamy do czynienia z sytuacją, w której polski przedsiębiorca self-employed prowadzi działalność w UK, chce importować towary z Polski i nie jest zarejestrowany w ramach podatku VAT. W takiej sytuacji możemy zaobserwować obrót towarów pomiędzy UK, a Unią Europejską. Obowiązkiem przedsiębiorcy w takim obrocie jest dopełnienie istotnych kwestii formalnych. Do grona takich obowiązków zalicza się składanie deklaracji i zgłoszeń celnych oraz regulowanie należności związanych ze sprawami celnymi i podatkowymi (np. akcyza i VAT).

Wspomniane wyżej obowiązki należy zrealizować niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Rejestracja swojej działalności w ramach podatku VAT jest korzystna w przypadku zagranicznego obrotu towarami, ponieważ VAT w imporcie, który został uwzględniony w zgłoszeniach może być następnie rozliczany w deklaracjach VAT. To z kolei umożliwi kompensowanie VAT od sprzedaży towarów na terenie krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii.

Spore wsparcie w zakresie spraw celnych i podatkowych powiązanych z obrotem towarami pomiędzy UK, a UE, udzielają różne profesjonalne agencje celne. Poza tym możliwe jest znalezienie wielu praktycznych i interesujących porad w tym zakresie na stronach, takich jak na przykład https://daumanlogistics.pl/dzialalnosc-self-employed-w-uk-a-import-towarow-z-polski-2/. Te i inne źródła zawierają sporo aktualnych informacji, które w znaczącym stopniu przydają się podczas prowadzenia działalności importowej w UK.

Biznes

Dlaczego zakup drukarki do firmy nie zawsze się opłaca?

Prowadzisz swój własny biznes i potrzebujesz kupić drukarkę czy też kserokopiarkę? W zasadzie nie powinno być w tym niczego dziwnego, bo w końcu takie urządzenia są po prostu potrzebne. Jednak na samym początku prowadzenia swojej firmy wiadomo, że raczej budżet jest mocno ograniczony, a co za tym idzie wszędzie szuka się oszczędności. Jako, że zakup […]

Read More
Biznes

Promocja marki za pomocą gadżetów reklamowych

Obecnie wiele firm korzysta z gadżetów reklamowych w celach promocyjnych swojej marki. Jeśli artykuł reklamowy jest dla odbiorcy przydatny, atrakcyjny i użyteczny, produkt będzie przez długi czas użytkowany, co oznacza, że ekspozycja marki jest zmaksymalizowana. Jest to skuteczny i niedrogi sposób na promocję dla wielu firm, również tych z mniejszym budżetem na kampanie promocyjne. Mamy […]

Read More
Biznes

Pomoc ze strony sądu domenowego w walce o swoją domenę

Podobno w dawnych czasach ludzie popełniali samobójstwa tylko z miłości. My was rzecz jasna do nich nie namawiamy ale wyobraźcie sobie taką sytuację że któregoś dnia otwieracie swój laptop i okazuje się że wasza domena internetowa to znaczy ta która dotyczy waszej firmy już nie istnieje. To znaczy że ktoś ją wykrył, wyśledził a potem […]

Read More