Import towarów z Polski dla własnej firmy prowadzonej w UK

Pomimo wystąpienia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty Unii Europejskiej, wielu Polaków nadal zamieszkuje ten region w celach zarobkowych.

Spore grono naszych rodaków pracuje dla innych przedsiębiorców, ale istnieje też znacząca grupa Polaków, którzy prowadzą na terenie Zjednoczonego Królestwa działalność self-employed. Bardzo często taka działalność wiąże się z handlem oraz innymi czynnościami, które wymagają importowania towarów z terytorium Polski. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat kwestii prawnych powiązanych z takim importem.

Import towarów z Polski dla własnej firmy prowadzonej w UK

Import towarów z Polski do firmy w UK – podstawowe informacje

Dość często mamy do czynienia z sytuacją, w której polski przedsiębiorca self-employed prowadzi działalność w UK, chce importować towary z Polski i nie jest zarejestrowany w ramach podatku VAT. W takiej sytuacji możemy zaobserwować obrót towarów pomiędzy UK, a Unią Europejską. Obowiązkiem przedsiębiorcy w takim obrocie jest dopełnienie istotnych kwestii formalnych. Do grona takich obowiązków zalicza się składanie deklaracji i zgłoszeń celnych oraz regulowanie należności związanych ze sprawami celnymi i podatkowymi (np. akcyza i VAT).

Wspomniane wyżej obowiązki należy zrealizować niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Rejestracja swojej działalności w ramach podatku VAT jest korzystna w przypadku zagranicznego obrotu towarami, ponieważ VAT w imporcie, który został uwzględniony w zgłoszeniach może być następnie rozliczany w deklaracjach VAT. To z kolei umożliwi kompensowanie VAT od sprzedaży towarów na terenie krajów wchodzących w skład Wielkiej Brytanii.

Spore wsparcie w zakresie spraw celnych i podatkowych powiązanych z obrotem towarami pomiędzy UK, a UE, udzielają różne profesjonalne agencje celne. Poza tym możliwe jest znalezienie wielu praktycznych i interesujących porad w tym zakresie na stronach, takich jak na przykład https://daumanlogistics.pl/dzialalnosc-self-employed-w-uk-a-import-towarow-z-polski-2/. Te i inne źródła zawierają sporo aktualnych informacji, które w znaczącym stopniu przydają się podczas prowadzenia działalności importowej w UK.

Biznes

W czym może pomóc prywatny detektyw?

Zawód prywatnego detektywa kojarzy się z rozwiązywaniem zagadek, dochodzeniem do prawdy i odkrywaniem ukrytych faktów. Choć praca detektywa często jest ukazywana w mediach jako dramatyczna i pełna niebezpieczeństw, rzeczywistość może być nieco inna. Warto jednak zrozumieć, że prywatni detektywi pełnią istotną rolę w różnych dziedzinach i sytuacjach, oferując pomoc zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. […]

Read More
Biznes

Jakie prawa przysługują pasażerom w przypadku odwołania lotu?

Anglia to kraj, który przyciąga Polaków z różnych powodów, od pracy po turystykę. Podróże do Anglii często odbywają się drogą lotniczą, ale niestety opóźnienia i odwołania lotów są częstym zjawiskiem w branży lotniczej. Na szczęście istnieją przepisy, które chronią prawa pasażerów lotniczych i przewidują odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot. Odszkodowanie za opóźniony lot do […]

Read More
Biznes

Czy Kartą Debetową Można Płacić Przez Internet?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś odkładać zakupy online, bo bałeś się użyć swojej karty debetowej w sieci? W dzisiejszych czasach, zakupy przez internet stały się niezwykle popularne i wygodne. Jednak wiele osób wciąż ma obawy dotyczące bezpieczeństwa płatności kartą debetową w sieci. Czy zatem można płacić kartą debetową przez internet bez obaw? W tym artykule […]

Read More