Woda z butelki plastikowej nie służy ani Twojemu zdrowiu, ani planecie

Czy woda butelkowana może mieć podobną ilość minerałów co woda płynąca w kranie? Okazuje się, że tak. Dlaczego więc wciąż wydajemy sporo pieniędzy na wodę w butelkach podczas gdy możemy mieć ją w kilkadziesiąt razy niższej cenie?

Woda kranowa, popularnie nazywana kranówką, przez wiele osób wciąż jest niedoceniana. Faktycznie, jeszcze w czasach PRL nierzadko po odkręceniu kranu można było zobaczyć jej brązowy odcień. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Woda nie tylko jest na bieżąco badana, a jej jakość monitorowana. Także wodociągi są dziś dużo nowsze i w dużo lepszym stanie.

Butelki plastikowe – problem dla środowiska i naszego zdrowia

Co więcej, w obecnych czasach pojawił się kolejny problem – związany z nadmiarem odpadów plastikowych. Zmaga się z nim cała planeta. Plastik obecny jest w morzach i oceanach – zalega w głębinach oceanicznych i unosi się na wodzie, a także na szczytach górskich i na pustyniach. Słowem – obecny jest niemal w każdym zakątku Ziemi. W postaci spożywanych przez nas ryb trafia do naszych organizmów, wdychamy go też w powietrzu, gdzie unosi się w postaci mikrocząsteczek.

To jednak nie wszystko. Jak wykazali w swoim badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku plastik, z którego wykonane są butelki plastikowe może przenikać do znajdującej się w nich wody. Dzieje się tak zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury – np. gdy zostawimy butelkę w nagrzanym latem samochodzie lub weźmiemy ze sobą do sauny lub na plażę.

Bisfenol A, który jest jednym z podstawowych składników plastiku może z kolei zaburzać gospodarkę hormonalną, sprzyjać otyłości, a także zagrażć płodności mężczyzn i zdrowiu kobiet w ciąży.

Co zamiast wody butelkowanej?

Istnieje prosty sposób, by pozbyć się wody z plastiku z otoczenia. Najlepszym, najskuteczniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest stosowanie filtrów do wody. Filtr przepływowy montowany jest już w punkcie poboru wody przez co dodatkowo chroni domowe sprzęty AGD przed kamieniem takie jak pralka, zmywarka, czajnik czy ekspres do kawy.

Filtry oczyszczają wodę ze związków chloru, a także pestycydów, metali ciężkich i drobnych zanieczyszczeń mechanicznych takich jak drobinki rdzy czy piasku. W gospodarstwach domowych świetnie sprawdzają się również popularne dzbanki filtrujące, a gdy wychodzimy na zewnątrz – poręczne i funkcjonalne butelki filtrujące. Chcesz zapewnić sobie stały dostęp do smacznej i zdrowej wody? Wypróbuj filtra do wody. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.

Blog Handel

Kozaki damskie: elegancja, komfort i wszechstronność

Kozaki damskie to nieodłączny element garderoby każdej kobiety, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ich różnorodność w stylach, materiałach i kolorach sprawia, że mogą być dopasowane do niemal każdej okazji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co sprawia, że kozaki damskie są tak wyjątkowe, jak je nosić, oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Historia […]

Read More
Blog

Giete schody – artystyczne arcydzieło w twoim domu

Giete schody to nie tylko funkcjonalny element architektury wnętrz, ale również prawdziwe artystyczne arcydzieło, które może znacząco podnieść walory estetyczne Twojego domu. Ich unikalność i różnorodność form sprawiają, że stanowią one wyjątkowy element dekoracyjny, który przyciąga uwagę i dodaje prestiżu każdemu wnętrzu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej fenomenowi gietych schodów, ich historii, procesowi tworzenia […]

Read More
Blog

Weekend w kazimierzu dolnym: czas na relaks!

Zapraszamy do uroczego kazimierza dolnego Kazimierz Dolny, malowniczo położone miasteczko w województwie lubelskim, od dawna przyciąga turystów swoim urokiem i bogatą historią. To idealne miejsce na weekendowy wypad, aby odpocząć od codzienności i nacieszyć się pięknem przyrody. Zwiedzanie zabytków Kazimierz Dolny słynie z bogatej historii i licznych zabytków. Spacerując po urokliwych uliczkach miasta, można podziwiać […]

Read More