Po ukończeniu jakiej szkoły średniej warto wybrać studia ekonomiczne?

Podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru kierunku studiów wciąż spędza sen z powiek wielu ludziom pragnącym zdobyć wykształcenie wyższe. Analizie w tym zakresie podlega co najmniej kilka czynników, a jednym z nich jest typ szkoły, do której uczęszczało się wcześniej. Przybliżymy bliżej ten temat na przykładzie studiów ekonomicznych. Absolwenci jakich szkół średnich powinni w sposób szczególny przyjrzeć się możliwości studiowania szeroko pojętej ekonomii?

Liceum o kierunku z rozszerzoną matematyką

Niezwykle istotną rolę na tym kierunku studiów odgrywają umiejętności matematyczne. Warto wykazywać zamiłowanie do cyferek, ponieważ na ekonomii nie raz ma się z nimi do czynienia. Osoby, które ukończyły liceum o profilu z rozszerzoną matematyką, mają spore szanse na osiągnięcie sukcesu na studiach ekonomicznych, radząc sobie bez problemu ze statystyką czy ekonometrią.

Technikum ekonomiczne

Jaka sama nazwa wskazuje – technikum ekonomiczne zajmuje się szkoleniem przyszłych ekonomistów. Nic więc dziwnego, że studia ekonomiczne są niezwykle chętnie i często wybierane przez absolwentów tego typu szkoły średniej – to swoista kontynuacja obranej wcześniej ścieżki kształcenia. Takie osoby gwarantują sobie łatwiejszy start na uczelni wyższej, dzięki posiadaniu wiedzy na ponadprzeciętnym poziomie już na samym początku. Oczywiście jednak dopiero studia ekonomiczne umożliwiają zdobycie bardziej specjalistycznych i zaawansowanych umiejętności, więc bez cienia wątpliwości warto się na nie wybrać.

Pamiętaj jednak, że nazwa i profil szkoły to nie wszystko

Chcemy jednak, aby każdy zdał sobie sprawę, że ukończona szkoła średnia w dość licznych przypadkach nie determinuje przyszłej kariery zawodowej. Życiowe plany po wielokroć się zmieniają. Zdarzają się przecież sytuacje, gdy na studia ekonomiczne trafiają osoby, których specjalnością w szkole średniej były przedmioty stricte humanistyczne albo ludzie zajmujący się przez lata kompletnie inną branżą. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo nawet urodzeni humaniści znajdą na ekonomii coś dla siebie – choćby marketing, czy zarządzanie, które aż tak „matematyczne” nie są.

Jeżeli bardzo czegoś chcesz, to nigdy nie jest za późno na zmiany. Skoro uważasz, że ekonomia stała się Twoją pasją, zainteresowała Cię i chcesz odkryć jej tajemnice, nic nie stoi na przeszkodzie przed wyborem tego kierunku studiów.

Blog

Herbicyd o trzech składnikach który ochroni wasze zboża

Wielu polskich rolników i to już od dawna jest zdania że w chwasty które rosną na polskich polach trzeba uderzać z jeszcze większą mocą i siła. I być może także i ty należysz i to już od dawna do tej grupy ludzi. Czy jednak oznacza to ni mniej ni więcej że posiadasz już wiedzę o […]

Read More
Blog

Kursy dla techników dostępu linowego

IRATA to międzynarodowe stowarzyszenie firm, które prowadzą pracę na wysokości, dotyczy to w szczególności alpinizmu przemysłowego. Stowarzyszenie IRATA opracowało procedury bezpieczeństwa, które wiążą się z niebezpieczną pracą na wysokości, dodatkowo oferuje szkolenia dla techników specjalizujących się w pracach wysokościowych. Szkolenia IRATA Rockmaster Międzynarodowe Branżowe Stowarzyszenie Przemysłu Dostępu Linowego opracowało zasady bezpiecznej pracy, jest to system […]

Read More
Blog

Poznaj niezaprzeczalne argumenty, przemawiające za płytkami ceramicznymi

Kuchnia i łazienka to najczęściej wskazywane miejsca, kiedy idzie o możliwość zastosowania w nich płytek ceramicznych, choć jak najbardziej nie tylko w nich, mogą się one pojawić. Oczywiście nie od dziś wiadomo, że płytki ceramiczne są dostępne w różnorodnych formach, odmianach czy stworzone w konkretnym dla nich celu, między innymi właśnie do wykorzystania w miejscach, […]

Read More