Po ukończeniu jakiej szkoły średniej warto wybrać studia ekonomiczne?

Podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru kierunku studiów wciąż spędza sen z powiek wielu ludziom pragnącym zdobyć wykształcenie wyższe. Analizie w tym zakresie podlega co najmniej kilka czynników, a jednym z nich jest typ szkoły, do której uczęszczało się wcześniej. Przybliżymy bliżej ten temat na przykładzie studiów ekonomicznych. Absolwenci jakich szkół średnich powinni w sposób szczególny przyjrzeć się możliwości studiowania szeroko pojętej ekonomii?

Liceum o kierunku z rozszerzoną matematyką

Niezwykle istotną rolę na tym kierunku studiów odgrywają umiejętności matematyczne. Warto wykazywać zamiłowanie do cyferek, ponieważ na ekonomii nie raz ma się z nimi do czynienia. Osoby, które ukończyły liceum o profilu z rozszerzoną matematyką, mają spore szanse na osiągnięcie sukcesu na studiach ekonomicznych, radząc sobie bez problemu ze statystyką czy ekonometrią.

Technikum ekonomiczne

Jaka sama nazwa wskazuje – technikum ekonomiczne zajmuje się szkoleniem przyszłych ekonomistów. Nic więc dziwnego, że studia ekonomiczne są niezwykle chętnie i często wybierane przez absolwentów tego typu szkoły średniej – to swoista kontynuacja obranej wcześniej ścieżki kształcenia. Takie osoby gwarantują sobie łatwiejszy start na uczelni wyższej, dzięki posiadaniu wiedzy na ponadprzeciętnym poziomie już na samym początku. Oczywiście jednak dopiero studia ekonomiczne umożliwiają zdobycie bardziej specjalistycznych i zaawansowanych umiejętności, więc bez cienia wątpliwości warto się na nie wybrać.

Pamiętaj jednak, że nazwa i profil szkoły to nie wszystko

Chcemy jednak, aby każdy zdał sobie sprawę, że ukończona szkoła średnia w dość licznych przypadkach nie determinuje przyszłej kariery zawodowej. Życiowe plany po wielokroć się zmieniają. Zdarzają się przecież sytuacje, gdy na studia ekonomiczne trafiają osoby, których specjalnością w szkole średniej były przedmioty stricte humanistyczne albo ludzie zajmujący się przez lata kompletnie inną branżą. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo nawet urodzeni humaniści znajdą na ekonomii coś dla siebie – choćby marketing, czy zarządzanie, które aż tak „matematyczne” nie są.

Jeżeli bardzo czegoś chcesz, to nigdy nie jest za późno na zmiany. Skoro uważasz, że ekonomia stała się Twoją pasją, zainteresowała Cię i chcesz odkryć jej tajemnice, nic nie stoi na przeszkodzie przed wyborem tego kierunku studiów.

Blog

Wykorzystanie nowoczesnych profili LED

Obecnie na obszarze Polski dostępnych jest wiele zróżnicowanych i niezwykle funkcjonalnych rozwiązań z zakresu szeroko pojętego oświetlenia. Bardzo często wykorzystywane są między innymi elementy opierające się o technologię LED. W takim przypadku żarówki są zastępowane diodami gwarantującymi optymalne oświetlenie i niski poziom zużycia prądu. Warto mieć na uwadze, że wiele rozwiązań, takich jak taśmy LED, […]

Read More
Blog

Czy fotowoltaika z pompą ciepła jest faktycznie tak opłacalna?

Aktualnie wielu ludzi w Polsce poszukuje praktycznych oraz jednocześnie ekologicznych i opłacalnych rozwiązań do swoich domów, mieszkań, biur oraz innych lokalizacji. Do grona niezwykle popularnych instalacji zaliczają się systemy fotowoltaiczne, a także pompy ciepła. Często ludzie wybierają jedno z tych rozwiązań, ale ostatnimi czasy można zauważyć trend polegający na łączeniu obu tych funkcjonalności. Nic w […]

Read More
Blog

Bardzo dobry fungicyd pomagający wszystkim zbożom

Niestety tak to już jest w przypadku upraw rolniczych w naszym kraju że na naszych polach zbożowych mamy ciągle do czynienia cz upartymi w przenośni i dosłownie grzybami pasożytniczymi. I niewykluczone ze także i ty jako rolnik niestety ciągle i zdecydowanie częściej aniżeli byś sobie tego życzył narzekasz na ten fakt. Czy to jednak oznacza […]

Read More