Rosnąca popularność ETF w Polsce wynika przede wszystkim z zalet tego typu funduszy. Jak w nie inwestować? Co można wymienić wśród plusów funduszy ETF? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Fundusze ETF – czym są i jak działają?
Fundusze ETF (z ang. Exchange Traded Fund) to szczególny rodzaj funduszy inwestycyjnych, co wynika z faktu, że są one notowane na giełdzie. W efekcie charakteryzuje je zarówno wysoka płynność, jak i bieżąca wycena. Istotne jest jednak to, że od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych odróżnia je także cel działania. W przypadku ETF-ów nie jest nim bowiem uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu, czyli pokonanie rynku, ale wierne naśladowanie instrumentu bazowego, na którym się opierają. Co może nim być? Otóż, z reguły są to indeksy giełdowe, jednak inwestować można także w ETF-y oparte na koszykach akcji, obligacjach, walutach, czy surowcach. W ostatnim czasie dużą popularność zyskują również ETF-y oparte na kryptowalutach. Jak wygląda to w praktyce? Otóż, istotne jest to, że ETF składa się z akcji dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. W efekcie każda jego zmiana wartości będzie skutkowała identycznym spadkiem lub wzrostem kursu ETF-u.
Jak inwestować w ETF-y?
Popularność ETF w Polsce wynika w dużej mierze z ich dostępności, ponieważ jednostki uczestnictwa funduszy może nabyć każdy, kto posiada rachunek maklerski. Otwiera się go u brokera, który pełni w tym przypadku role pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Po otwarciu rachunku wystarczy go zasilić, co umożliwi inwestowanie w ETF-y. Jak dokonywać tego typu transakcji? Szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda to w praktyce znajdują się w artykule przedstawiającym proces zakładania rachunku maklerskiego.
Dlaczego warto inwestować w ETF-y?
Za inwestowaniem w ETF-y przemawia nie tylko dostępność tego typu funduszy, ale również fakt, że pozwalają one osiągać stabilne zyski w długoterminowej perspektywie. Jest to możliwe, ponieważ zdecydowana większość indeksów giełdowych na przestrzeni kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat rośnie, a co za tym idzie ich naśladowanie może być znacznie korzystniejsze niż samodzielne szukanie okazji inwestycyjnych. Do pozostałych zalet ETF-ów należy zaliczyć natomiast:
- niskie opłaty za zarządzanie, co jest efektem tego, że jest to zarządzanie pasywne;
- niski próg wejścia w inwestycję, ponieważ możliwy jest zakup nawet pojedynczych jednostek uczestnictwa ETF-ów;
- brak konieczności ciągłego śledzenia notowań giełdowych, co sprawia, że inwestowanie w ETF-y jest mało wymagające pod względem czasu.
Podsumowując należy stwierdzić, że rosnąca popularność ETF-ów w Polsce to nie tylko efekt ich wysokiej dostępności, ale również licznych zalet. Istotne w tym przypadku jest także to, że fundusze tego typu doskonale sprawdzają się w przypadku inwestowania długoterminowego umożliwiając osiąganie stabilnych zysków. W efekcie polecane są inwestorom, którzy inwestują z odległą perspektywą oraz nie mają czasu lub ochoty na ciągłe śledzenie notowań giełdowych.