Pomoc humanitarna z krajów Unii Europejskiej

Rosyjska agresja na Ukrainę w 2022 roku spowodowała kryzys humanitarny w Europie, do Polski oraz innych krajów europejskich przybyło wielu uchodźców z terenów Ukrainy.

Unia Europejska silnie wspiera Ukrainę pomocą humanitarną, organizowane są dostawy żywności, leków, ubrań oraz innych niezbędnych dóbr, które są obecnie potrzebne.

Pomoc humanitarna z krajów Unii Europejskiej

Pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie

Państwa członkowskie oraz instytucje unijne dostarczają pomoc dla ludności cywilnej opiewającą na wiele miliardów Euro. Wiele krajów dostarcza także pomoc militarną, przykładowo w postaci czołgów, najczęściej produkcji radzieckiej, dzięki czemu żołnierze ukraińscy mogą szybko dostosować się do nowych wozów. Często są to czołgi zmodernizowane, posiadające nową optykę, systemy łączności, co znacznie zwiększa ich możliwości bojowe. Unia Europejska odgrywa kluczową rolę w niesieniu pomocy humanitarnej, zmobilizowano dodatkowe środki przeznaczone również na odbudowę. Równolegle z pomocą dla uchodźców wprowadzone zostały sankcje na Rosję, kolejne pakiety przewidywały zakaz importu stali, węgla czy też ropy. Zakazano także eksportu nowych technologii, usług informatycznych, podzespołów elektronicznych, które mogłyby być wykorzystywane w celach militarnych. Dodatkowo sankcje dotyczą finansów, wiele banków rosyjskich zostało wyłączonych z systemu SWIFT.

Unia Europejska zapewnia dostęp do szkół, opieki medycznej dla uchodźców z Ukrainy, dodatkowo otwarte zostały rynki pracy. Uchodźcy znaleźli schronienie w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich, które przeznaczają na ten cel duże środki. Dodatkowo powstają systemy wspierające Makro finanse, które pozwalają na uzyskanie przez Ukraińców krótkoterminowych pożyczek, finansowanie pilnych potrzeb oraz odbudowę najważniejszej infrastruktury. Dodatkowo zliberalizowano przepisy dotyczące handlu, taryfy celne, cła dopingowe w przypadku importu towarów z Ukrainy. Zwolniono także z ceł i podatków żywność, namioty, koce czy też generatory prądu i inny sprzęt ratunkowy, który jest importowany z krajów trzecich do Unii Europejskiej i ma trafić do Ukrainy.

Konflikt zbrojny przyniósł nowe wyzwania, wojna na Ukrainie wymaga stworzenia specjalnych rezerw, dzięki czemu można było szybko uruchomić niezbędną pomoc dla Ukrainy. Są to pieniądze nie tylko związane z dostarczeniem pomocy humanitarnej, ale także przygotowanie pomocy w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, do których trafili uchodźcy.

Blog

CEZARO 574 SC – Innowacyjne rozwiązanie w ochronie zbóż przed chorobami grzybowymi

Ochrona roślin, a w szczególności zbóż, przed chorobami grzybowymi stanowi kluczowy element skutecznego rolnictwa. Zboża są jednymi z najważniejszych upraw na świecie, a ich ochrona przed patogenami grzybowymi pozwala na zwiększenie plonów i minimalizowanie strat. W odpowiedzi na potrzeby współczesnych rolników pojawiło się na rynku wiele nowoczesnych środków ochrony roślin, a jednym z najnowszych rozwiązań […]

Read More
Blog Dom Handel

Dlaczego warto umeblować mieszkanie meblami skandynawskimi?

Aranżacja mieszkania to sztuka, która łączy w sobie estetykę i funkcjonalność, a jednym z najchętniej wybieranych stylów w ostatnich latach jest skandynawski minimalizm. Popularność mebli inspirowanych nordyckim wzornictwem nieprzerwanie rośnie, a w Polsce coraz więcej osób decyduje się na zakup wyposażenia w takim stylu. Doskonałym miejscem, w którym można znaleźć wysokiej jakości meble skandynawskie, są […]

Read More
Blog

Ewolucja skrzypiec – od tradycyjnych instrumentów do nowoczesnych skrzypiec elektrycznych

Początki skrzypiec: od instrumentów strunowych do klasyki Skrzypce to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych instrumentów strunowych na świecie. Ich historia sięga XV wieku, kiedy to w Europie zaczęły pojawiać się pierwsze modele podobne do dzisiejszych skrzypiec. W tym czasie skrzypce były prostymi instrumentami, które ewoluowały z wcześniejszych instrumentów strunowych, takich jak lira lub rebec. […]

Read More