
Popularność pomp ciepła rośnie systematycznie, a zawdzięcza to coraz większej świadomości ekologicznej oraz możliwości ograniczenia kosztów ogrzewania. Aktualnie najczęściej wybieranym typem pomp są pompy gruntowe. Jak one działają i czemu są korzystnym rozwiązaniem? Wyjaśniamy to poniżej.
Na jakiej zasadzie działa gruntowa pompa ciepła?
Większość osób zdążyła już poznać działanie pomp ciepła typu powietrze/woda, które zbliżone jest do działania innego standardowego wyposażenia domu, jakim jest lodówka. Odbiera ona ciepło z otoczenia, czyli powietrza i przekazuje je do wnętrza nieruchomości. W przypadku gruntowych pomp ciepła zasada jest podobna, z tą różnicą, że ciepło pozyskiwane jest nie z powietrza, a z gruntu. Mechanizm ich działania opisany został na stronie https://sevro.pl/gruntowa-pompa-ciepla-jak-dziala-i-jakie-ma-zalety, gdzie szczegółowo wyjaśniono sposób pracy tych urządzeń oraz ich zalety. Rolę wymienników ciepła pełnią w nich specjalne kolektory, które umieszczane są w gruncie, poniżej poziomu jego zamarzania.
Czemu gruntowe pompy ciepła są wydajniejsze od pomp powietrznych?
Pompy ciepła typu powietrze/woda odzyskują ciepło z powietrza za pomocą jednostki zewnętrznej, która pełni funkcję wymiennika ciepła. W przypadku, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, spada również wydajność całego układu, a przy bardzo niskich temperaturach niezbędne staje się wykorzystanie wspomagania ze strony grzałek elektrycznych. Problem ten nie pojawia się w przypadku gruntowych pomp ciepła, ponieważ w nich kolektory umieszczane są w gruncie. Dzięki temu, że już na głębokości poniżej jednego metra temperatura gruntu nie spada poniżej zera stopni, mogą one pracować cały czas z wysoką wydajnością. Im głębiej zostanie umieszczony kolektor, tym większy uzysk ciepła mogą one osiągnąć.
W jaki sposób pompa gruntowa pozyskuje ciepło?
Podstawową częścią gruntowej pompy ciepła są kolektory, pełniące funkcję wymienników ciepła. Umieszczane są w gruncie poniżej poziomu jego zamarzania, a wypełnione są specjalnym czynnikiem roboczym (takim jak np. glikol), który posiada niską temperaturę wrzenia. Same kolektory występują w wersji poziomej, umieszczanej poziomo pod powierzchnią gruntu, lub pionowej, umieszczanej w głębokich (nawet do 100 metrów) odwiertach. Wersja pionowa jest często stosowana w najzimniejszych regionach, ponieważ pozwala na wykorzystanie znacznie wyższych temperatur panujących na dużych głębokościach. Czynnik roboczy nagrzewa się podczas przepływania przez kolektory i trafia do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie i temperatura. W skraplaczu jest ona przekazywana do wody w systemie grzewczym, a schłodzony czynnik wraca ponownie do kolektorów.
Jakie korzyści płyną z wykorzystania gruntowych pomp ciepła?
Dla wielu osób istotną kwestią związaną z wykorzystaniem gruntowych pomp ciepła jest ich ekologiczność. Wykorzystując odnawialne źródła energii nie emituje się do atmosfery żadnych spalin i przykłada się w ten sposób do ochrony środowiska. W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań stosowanych przy centralnych ogrzewaniu, nie zachodzi potrzeba regularnego kupowania materiału opałowego i jego przechowywania, ani zapewnienia przyłącza gazu ziemnego. Wystarczy już doprowadzona do domu instalacja elektryczna, by pompa działała bez przerw i bez konieczności szczególnej, codziennej obsługi. Wystarczy regularny przegląd instalacji, by pompa działała wręcz bezobsługowo przez długi czas.
Czemu gruntowa pompa ciepła jest opłacalna?
Koszt zakupu i instalacji gruntowej pompy ciepła może być wysoki, jednak bez problemu skorzystać można z programów rządowych, zapewniających dopłaty do całej inwestycji. Pozwala to na znaczące ograniczenie kosztów i wykorzystanie rozwiązania ekologicznego również przez osoby, które nie dysponują dużym budżetem na instalację centralnego ogrzewania. Sam koszt eksploatacji również jest niski. Dzięki braku konieczności regularnego zakupu materiałów opałowych, których cena utrzymuje się na wysokim poziomie, uzyskać można sporą oszczędność w każdym sezonie grzewczym, dzięki czemu inwestycja szybko się zwraca.