Serwis motocykla przed sezonem – co sprawdzić i wymienić?

Sezon motocyklowy możemy wreszcie uznać za otwarty. Wysokie temperatury na zewnątrz wprost zachęcają do tego, by wyciągnąć ukochaną zabawkę z garażu i wyruszyć w pierwszą trasę. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, dobrze byłoby przygotować motor do jazdy. Co należy sprawdzić przed sezonem i od czego rozpocząć przygotowania? Zobacz nasze wskazówki!

Opony

Motocykliści doskonale zdają sobie sprawę, że część czynności związanych z eksploatacją jednośladu, powinna zostać wykonana tuż po zakończeniu sezonu. Zdarza się jednak, że schowany w garażu motor pozostaje nietknięty aż do wiosny. Jeżeli Ty również należysz do tego grona, wówczas nie pozostaje nic innego, jak zadbać o motocykl przed pierwszą trasą. Przygotowanie do jazdy rozpoczynamy od sprawdzenia ciśnienia w oponach. W trakcie kilkumiesięcznego zimowania z pewnością ono spadło, przez co należy napompować opony ponad normę i odczekać przynajmniej 24 godziny. Tym sposobem ryzyko wystąpienia zniekształceń w gumie będzie znikome. Warto też sprawdzić, czy opona nie została uszkodzona.

Akumulator

Wielbiciele jazdy na motocyklu dzielą się na dwie grupy – tych, którzy wyjmują akumulator na zimę oraz tych, którzy tego nie robią. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, powinieneś wymontować akumulator motocyklowy i podłączyć go pod prostownik. W innym razie może się okazać, że po tak długiej przerwie sprzęt nie odpali, a Ty nabawisz się niepotrzebnego stresu. Na przyszłość polecamy ładować akumulator regularnie, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki przed pierwszą jazdą w sezonie.

Olej

Wymiana oleju powinna mieć miejsce przed zakończeniem sezonu motocyklowego. Pojawia się zatem pytanie – Czy rzeczywiście to zrobiłeś? Jeżeli nie, nadchodzący sezon to idealna okazja, by sprawdzić jego poziom i wymienić na nowy. Upewnij się także, czy nie ma wysięku płynu pod głowicą lub deklem. Skorzystaj z oferty – sklep ABCmotoru posiada części oryginalne do motocykla oraz wysokiej jakości zamienniki.

Tarcze hamulcowe

Odpowiednie ciśnienie w oponach i sprawne tarcze hamulcowe to gwarancja bezpiecznej jazdy. Przed rozpoczęciem sezonu musisz koniecznie sprawdzić, czy hamulce nie uległy zużyciu. Nie ukrywamy, że jest to możliwe, zwłaszcza jeżeli dotychczas nie były one regularnie serwisowane. Gdyby natomiast pojawiła się na nich rdza, nalot usuwamy ściereczką nasączoną cleanerem, który nadaje się świetnie do czyszczenia układu hamulcowego w motocyklu. Skutecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia i tym samym wpłynie na komfort jazdy. Pozostając jeszcze na moment w temacie hamulców, koniecznie dolej płyn hamulcowy.

Łańcuch

Pierwsza trasa w tym sezonie zaplanowana, zbroja wyciągnięta z szafy, a co z łańcuchem? On także wymaga sprawdzenia! Jeszcze przed pierwszą przejażdżką powinieneś sprawdzić naciąg łańcucha oraz dokładnie go nasmarować. Tutaj z pomocą przyjdzie cleaner, o którym wspominaliśmy wcześniej. Skutecznie usunie pozostałości smaru, a Ty będziesz mógł nałożyć nową warstwę. Niestety jest to bardzo często pomijana przez motocyklistów kwestia. Możesz mieć pewność, że odczujesz w trakcie jazdy brak serwisu motocykla przed sezonem.

Oświetlenie i klakson

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa! Powinieneś zadbać nie tylko o siebie, lecz także o pozostałych kierowców i pasażerów. Przed sezonem sprawdź działanie oświetlenia, kierunkowskazów oraz klaksonu. Choć istnieje mała szansa, że nie zauważyłeś wcześniej usterki, raczej nie chcesz, by dopiero na drodze okazało się, że coś nie działa. Sprawdzenie tych kilku rzeczy zajmie dosłownie moment, a Ty uchronisz się przed potencjalnym mandatem.

Serwis motocykla przed sezonem to nie tylko wymiana zużytych części. Pamiętaj, by przed planowaną podróżą udać się na myjnię i dokładnie oczyścić swoją zabawkę. W końcu jednoślad też zasługuje na odpowiednie podejście, a dobre przygotowanie pozwoli niebawem cieszyć się jazdą na świeżym powietrzu. Po przejechaniu pierwszych kilometrów w tym sezonie ponownie zobaczysz, dlaczego motocykl to twój ulubiony środek transportu.

Motoryzacja

Jakie zadania spełniają folie do oklejania pojazdów?

Dbałość o zewnętrzny wygląd samochodu jest bardzo ważna pod różnymi względami. Nie powinno więc nikogo dziwić, że na terenie Polski znajduje się sporo przedsiebiorstw, których główną specjalizacją jest kompleksowa pielęgnacja powłok lakierniczych w autach. Oferty takich firm obejmują wiele usług, których popularność utrzymuje się długo na wysokim poziomie. Do grona takich działań można zaliczyć między […]

Read More
Motoryzacja

Systemy informatyczne dla firm logistycznych

Obecnie wiele firm wykorzystuje programy komputerowe, które mają za zadanie usprawnić prowadzenie działalności. Podobnie w przypadku firm logistycznych możemy wykorzystać programy, które pomagają podejmować decyzje menadżerem. Oczywiście są to programy, które pobierają w czasie rzeczywistym wiele różnych danych samochodu ciężarowego. Może być to przykładowo informacja o jego położeniu, stanie technicznym, także informacje dotyczących czasu pracy […]

Read More
Motoryzacja

Naczepy do ciągników siodłowych

Ciągniki siodłowe mogą obsługiwać bardzo wiele różnych modeli naczep, z pewnością jedną z najpopularniejszych jest naczepa tak zwana firanka, która posiada boki z przesuwanym kurtyną, która może zostać przesunięta na czas załadunku lub też rozładunku. Z pewnością jest to bardzo wygodne, ponieważ możemy podjechać przykładowo wózkiem widłowym z boku naczepy, wyładować palety. Z pewnością w […]

Read More